Pořídit si kotě s průkazem původu (PP)

nebo stačí bez?

 

 

 

Textové pole: Častá námitka některých zájemců o kotě ušlechtilé kočky zní: „Já nepotřebuji kotě s PP, já ho nechci na chov“

Já to vidím takhle, chcete-li čistokrevnou ušlechtilou kočku – chtějte ji s průkazem původu, jestli je Vám jedno jak bude kočka v dospělosti vypadat, pak si zajděte do nejbližšího kočičího útulku a určitě si tam vyberete číču, která Vám bude sympatická a bude se blížit Vašim požadavkům, např. na delší srst, a navíc uděláte dobrý skutek, zvířátko Vám bude nadosmrti vděčné a útulek taky, protože budou mít radost, že se jim podařilo umístit do dobrého domova kotě a budou moct přijmout další kočičku, která naopak domov postrádá, která to bude potřebovat a ve výsledku Vám může být vděčná i ta J. Ale rozhodně si nepořizujte „čistokrevnou“ kočičku bez průkazu původu.

Jestli jste se už prokousali tématem „Jak vybírat koťátko“ tak se opět dostáváme k poctivosti chovatelů. Každý slušný a zodpovědný chovatel čistokrevných koťat nabízí výhradně koťátka s PP. Systém nefunguje stylem některé kotě dostane PP a některé kotě ne, protože bylo x-té ve vrhu, apod. PP dostanou koťata, pro která si chovatel zažádá, no a správný chovatel dává PP všem svým koťátkům, rozdíl je jen mezi koťaty vhodnými k chovu a koťaty, která v chovu být použita nemohou, což ovšem neznamená, že jsou nemocná, jsou to stejně zdravá a čistokrevná koťátka, jen si u nich pohrály geny krásy a mají třeba delší čumáček než udává standard nebo ouška dále od sebe a je hotovo, takovým koťátkům se vystaví průkaz původu s přetiskem „Nevhodný k chovu“. Máte tedy jistotu, kdo jsou rodiče kotěte, že se jedná skutečně o udávané plemeno, a že díky sledování zdraví rodičů, je i jejich potomek prost známých dědičně předávaných vad. Raději píšu „známých“, protože genetika je složitá věc a kočičí genom nebyl ještě úplně rozluštěn, takže se může vyskytnout nějaká vada způsobená mutací některých genů, není to tedy vada předávaná z generace na generaci, a i takové koťátko by dostalo PP s přetiskem „Nevhodný k chovu“ (nám se například jednou narodil kocourek s vrozenou, nikoli dědičnou, vadou, vybočení zadní tlapky v patě, ze všech sourozenců byl právě on ten nejčipernější a nejživější, a také nejpřítulnější a samozřejmě nejrozmazlenější J). Na vadu tohoto typu Vás slušný chovatel upozorní ještě před odběrem kotěte a na Vás pak bude se rozhodnout, zda je to pro Vás vada takových rozměrů, že si raději vyberete kotě jiné, nebo je to jen malý nedostatek a zrovna tenhle čipera vám padne do oka a už se od něj nehodláte odloučit. Vysvětlení typu, že jsou PP drahé a pro kotě nevhodné do chovu se nevyplatí je objednávat, se mi taky nelíbí a už bych přemýšlela jaký „jiný“ důvod k nevystavení PP chovatel měl, např. v organizaci, kde jsem v tuto chvíli registrovaná já – Bohemians Edelkatze e.V. – stojí vystavení PP s přetiskem „Nevhodný k chovu“ pouhopouhých 50,- Kč. Ve Fife je to o trošku dražší, nevím to přesně, ale pokud mě paměť nemate, je to něco kolem 300,- Kč za PP pro chovné jedince, takže předpokládám, že pro nechovná koťata to bude určitě levnější, takže žádné velké peníze to nejsou. Jediný u koho bych se s tímto vysvětlením spokojila je chovatel registrovaný v americké asociaci CFA (Cat Franciers Association), kde jsou rodokmeny skutečně poněkud dražší, vše se hradí v USD a přičteme-li bankovní poplatky za převod peněz, dostaneme se klidně až k částce dvou a půl tisíce Kč, takže v takovém případě se můžete rozhodnout jestli koťátko necháte bez PP nebo si PP necháte dodatečně vystavit na vlastní náklady.

A tady se opět propojíme s tématem „Jak vybírat koťátko“, pokud se rozhodnete pro koťátko „Nevhodné k chovu“ bude pravděpodobně chovatel trvat na kastraci při dosažení určitého věku vhodného k tomuto výkonu (cca 10 – 12 měsíců), u našich koťátek je tomu také tak, tím se totiž zamezí množení jedinců ne zcela typických pro dané plemeno a vůbec jakémukoli dalšímu křížení s jinými plemeny. Což by mě osobně ani nijak nevadilo, jako spíš to, že taková zvířata většinou nebývají kontrolována na dědičné vady a nemoci a pak by se množila nezdravá zviřátka, což by byla velikánská škoda jak pro jejich budoucí majitele, tak hlavně pro ty chudáčky malé, chlupaté, rozkošné, ale nemocné a trpící.

U koťat bez PP zkrátka nemáte jistotu, že jsou skutečně čistokrevná a geneticky zdravá. Mně se zkrátka množení rádoby „čistokrevných“ koťat bez PP nelíbí, protože není-li chovatel registrovaný v nějaké chovatelské organizaci, není tedy ani pod dohledem, zda do chovu používá skutečně jen zdravá zvířata. U některých dědičných vad a nemocí jsou geny způsobující tyto problémy už rozluštěné a některé geneticky předávané nemoci jsou tedy zjistitelné, takže i přesto, že taková vyšetření leckdy stojí dost peněz, myslím si, že by měli mít chovatelé svoje zvířata vyšetřená. Více o těchto nemocech se dozvíte v tématu „Zdraví a nemoci koček“.

 

 

ZPĚT

 

 

 

 

---

Copyright © 2006 Gamesha